British Morgan Horse Society

Founded 1975


9th ANNUAL EUROPEAN CHAMPIONSHIP SHOW
Arena UK, Grantham
2nd & 3rd September 2000
Judge: Cindy Mugnier (USA)



No. Horse Exhibitor Owner
Class No.1 In Hand Yearlings
1 MM UNANIMOUS DAVID BAKER GRETA CRITCHLOW
2 SPIRIT OF BORREALIS JENNA HACKER ELIZABETH KEITH
3 TRIBUTE TRICOLORE MADELAINE CAMPBELL HOBGOBLINS STUD
4 LATCHMORE FANTASIA J CRITCHLOW MARION TUCKER
Class No.2 In Hand 2 Year Olds
1 MONNINGTON TITIAN LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
2 SKYROCK CLOUD DANCING JENNA HACKER BARBARA WADE
3 SEALMASTER'S SENSATION DAVID BAKER TESSA REEVE
4 OHM TILLY TROTTER PADDY MCKENNA STAN & ANN SCOTT
5 ARPEGGIO MAGIC MOMENT JONATHON WARDLE JANE FERGUSON
6 TIARA'S PRICELESS PEARL QUITA KING QUITA KING
7 SEALMASTER'S APPROVED JANE SEVERN JANE SEVERN
Junior In-hand Champion MONNINGTON TITIAN
Res MM UNANIMOUS
Class No.3 In Hand Mares 3, 4 and 5 Years
1 LS ARTISTIC FLAIRE PADDY MCKENNA PADDY MCKENNA
2 SILVERBIRCH SEAWITCH DONNA CROUCHER ANDY CROUCHER
3 NGM PANDORA JENNA HACKER MICHELE BIANCO
4 SEALMASTER BY DESIGN DAVID BAKER TESSA REEVE
5 FREYJA'S MOONLIGHT JENNA HACKER CLAIRE GUGGENHEIM
6 KLM ENTICEMENT JOHN LEE KAREN LEE
Class No.4 In Hand Mares 6 Years and Over
1 CARIAD COURAGEOUS LADY JANICE & PETER MACKENZIE JANICE & PETER MACKENZIE
2 SEALMASTER'S FANTASIA DAVID BAKER TESSA REEVE
3 LANDSIDE MINUET SARAH JONES-WILLIAMS SARAH JONES-WILLIAMS
4 STARWOOD ANDROMEDA LES READING LES READING
5 IONIAN ARTEMIS KAY PRENTICE KAY PRENTICE
6 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
7 JAY-HA ADORA QUITA KING ROWENA MOORE
Mares In-hand Champion LS ARTISTIC FLAIRE
Res CARIAD COURAGEOUS LADY
Class No.5 In Hand Geldings 3, 4 and 5 Years
1 UVM FLEETWOOD JENNA HACKER SALLY JENNINGS
2 MONNINGTON REGENT LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
3 NGM PEGASUS SARAH JONES-WILLIAMS SUE NICHOLLS
4 MONNINGTON STRAUSS VERITE MORRIS SUE MINGAYE
Class No.6 In Hand Geldings 6 Years and Over
1 LATCHMORE MOONDANCE JO WARD JO WARD
2 CHESTFIELD KJM ALEX LOCKHART LOUISE PAMPHILON
3 MM LIVING LEGEND PADDY MCKENNA TARA HEINEMANN
4 RCM PIPER ROWENA MOORE ROWENA MOORE
5 CROSSWINDS ATLANTIS NIKKI FULCHER SILVERBIRCH MORGANS
6 BELMONT'S THE GIGALO ROBIN HEPWORTH ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
Geldings In-hand Champion LATCHMORE MOONDANCE
Res UVM FLEETWOOD
Class No.7 In Hand Stallions 3, 4 and 5 Years
1 ALWYNS CHAIN REACTION DAVID BAKER GRETA CRITCHLOW
Class No.8 In Hand Stallions 6 Years and Over
1 MONNINGTON HERRICK JENNA HACKER ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
2 MONNINGTON OVERTURE LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
Stallions In-hand Champion MONNINGTON HERRICK
Res ALWYNS CHAIN REACTION

In-hand Grand Champion LS ARTISTIC FLAIRE
Reserve In-hand Grand Champion MONNINGTON HERRICK

Class No.9 Get of Sire
1 PICTURE PERFECT CHESTFIELD MORGANS
2 WHIPPOORWILL OSIRIS JANET DITCHAM
Class No.10 Progeny of Dam
1 STARWOOD WINDSONG CHRIS READING
Class No.11 Maiden Park Saddle
1 LS ARTISTIC FLAIRE LIONEL FERREIRA PADDY MCKENNA
2 MONNINGTON KUDOS JANE COLEMAN JANE COLEMAN
Class No.12 Maiden Pleasure Harness
1 FLETEWOOD RIVERDANCE ROGER PRICE ROGER & MARY PRICE
2 MONNINGTON SHOWBIZ JOSEPHINE ANDERSON MONNINGTON MORGANS
Class No.13 Open Park Saddle
1 MLF CIMMERIAN LIONEL FERRIERA JOHN BULMER
2 MONNINGTON OCCASION GEORGIA BULMER MONNINGTON MORGANS
3 MONNINGTON OVERTURE JESSICA WILSON MONNINGTON MORGANS
4 MM LIVING LEGEND TARA HEINEMANN TARA HEINEMANN
5 MONNINGTON HERRICK ROBIN HEPWORTH ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
Class No.14 Roadster Under Saddle
1 FREYJA'S MOONLIGHT ALICE PENDLETON CLAIRE GUGGENHEIM
2 LANDSIDE MILORD OFT FLIES GINA JONES GINA JONES
3 SILVERBIRCH SEAWITCH DONNA CROUCHER ANDY CROUCHER
Class No.15 Open Pleasure Harness
1 GRADELL'S VIGILANTE HUGH RODLEY HUGH RODLEY
2 WAVENEY CABALETTA DAVID BAKER TESSA REEVE
3 MONNINGTON REGENT LIONEL FERRIERA MONNINGTON MORGANS
4 MONNINGTON SOUL TRUDY CONNOLLY MONNINGTON MORGANS
5 NGM JUPITER ROGER PRICE ROGER & MARY PRICE
6 TEDWIN ON THE MARK ANDREA ENSING ANDREA ENSING
7 MONNINGTON ANTHEM NIKKI RANDLES DEBBIE & EILEEN CLARKE
Class No.16 Maiden Hunter Pleasure
1 HILLFIELDS FIREFLY KATE KEARNS KATE KEARNS
2 MONNINGTON STRAUSS KERRY MILLERSHIP SUE MINGAYE
3 LANDSIDE MUSIC BOX AMY STEPHENS LANDSIDE MORGANS
4 SILVERBIRCH SEAWITCH DONNA CROUCHER ANDY CROUCHER
5 CHESTFIELD GEMINI SALLY HOUSTON SALLY HOUSTON
6 JAY-HA ADORA QUITA KING ROWENA MOORE
7 ALWYN'S CABARET KATHERINE LOCKETT CAROLINE BAILEY
8 NGM PEGASUS ALICE PENDLETON SUE NICHOLLS
Class No.17 Maiden Park Harness
1 MONNINGTON OCCASION GEORGIA BULMER MONNINGTON MORGANS
2 MONNINGTON TITIAN LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
3 LS ARTISTIC FLAIRE PADDY MCKENNA PADDY MCKENNA
Class No.18 Maiden Pleasure Saddle
1 MONNINGTON SOUL LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
2 MONNINGTON SHOWBIZ JOSPEHINE ANDERSON MONNINGTON MORGANS
3 SEALMASTER'S FANTASIA DAVID BAKER TESSA REEVE
4 STARWOOD LEGACY NICKY GREEN NICKY GREEN
5 HILLFIELDS FIREFLY KATE KEARNS KATE KEARNS
6 CHESTFIELD KJM DANIEL LOCKHART LOUISE PAMPHILON
7 KLM ENTICEMENT KAREN LEE KAREN LEE
8 CHESTFIELD CALANDRA JACQUETTA BROWN JACQUETTA BROWN
Class No.19 Open Pleasure Saddle
1 NGM JUPITER LIONEL FERREIRA ROGER & MARY PRICE
2 CARIAD COURAGEOUS LADY JANICE MACKENZIE JANICE & PETER MACKENZIE
3 MONNINGTON FORTE JESSICA WILSON JOHN BULMER
4 ROCKRIDGE GAMBIT GEORGIA BULMER MONNINGTON MORGANS
5 CHESTFIELD PHOENIX ALEX LOCKHART ALEX LOCKHART
6 WAVENEY CABALETTA DAVID BAKER TESSA REEVE
7 TEDWIN ON THE MARK ANDREA ENSING ANDREA ENSING
8 JPR MIDNIGHT LACE NATALIE RODLEY NATALIE RODLEY
Class No.20 Western Pleasure Saddle
1 PICTURE PERFECT CAROLINE LOCKHART CHESTFIELD MORGANS
2 THANKYOU OH WOW DAVID BAKER TESSA REEVE
3 FLETEWOOD RIVERDANCE (N) ROGER PRICE ROGER & MARY PRICE
4 BLUESTONE ORLANDO (N) SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
5 BELMONT'S THE GIGALO ROBIN HEPWORTH ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
6 GRADELL'S VIGILANTE PAMELA RODLEY HUGH RODLEY
Class No 20A Classic Pleasure
1 RCM PIPER ROWENA MOORE ROWENA MOORE
2 CHESTFIELD CALANDRA JACQUETTA BROWN JACQUETTA BROWN
3 LANDSIDE MILORD OFT FLIES GINA JONES GINA JONES
4 STARWOOD ANDROMEDA HELEN MORGAN-BAILEY LES READING
5 WILLOWATER DAKOTA CATHY TUFFS BARBARA JAMES
Class No.21 Open Hunter Pleasure
1 WILLOWATER NOKOMIS JONATHON WARDLE JANE FERGUSON
2 HILLFIELDS FIREFLY KATE KEARNS KATE KEARNS
3 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
4 LANDSIDE MUSIC BOX AMY STEPHENS LANDSIDE MORGANS
5 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
6 LANDSIDE MINUET SARAH JONES-WILLIAMS SARAH JONES-WILLIAMS
7 BELMONT'S THE GIGALO ROBIN HEPWORTH ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
Class No 22 Road Hack.
1 MONNINGTON ANTHEM NIKKI RANDLES DEBBIE & EILEEN CLARKE
2 STARWOOD LEGACY NICKY GREEN NICKY GREEN
3 LANDSIDE MILORD OFT FLIES GINA JONES GINA JONES
4 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
5 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
6 JAY-HA ADORA QUITA KING ROWENA MOORE
Class No 23 Open Park Harness
1 MLF CIMMERIAN LIONEL FERRIERA JOHN BULMER
2 MM LIVING LEGEND TARA HEINEMANN TARA HEINEMANN
3 MONNINGTON OVERTURE GEORGIA BULMER MONNINGTON MORGANS
4 MONNINGTON HERRICK JENNA HACKER ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH

Class No.24 The Breeders Cup of Europe
1 SIOUX'S BOOGIE KNIGHT JENNA HACKER SUE MINGAYE
2 MONNINGTON UNIQUE LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
3 MM UNANIMOUS DAVID BAKER GRETA CRITCHLOW
4 MONNINGTON UNITY LIONEL FERREIRA MONNINGTON MORGANS
5 TRIBUTE TRICOLORE MADELAINE CAMPBELL HOBGOBLINS STUD
6 FORESTERS JACK OF HEARTS JANE SEVERN JANE SEVERN
7 LATCHMORE FANTASIA J CRITCHLOW MARION TUCKER

Park Performance Champion MONNINGTON OCCASION
Res MONNINGTON KUDOS

Pleasure Performance Champion CARIAD COURAGEOUS LADY
Res WAVENEY CABALETTA

Ride/Drive Performance Champion MLF CIMMERIAN
Res MONNINGTON ANTHEM

Grand Performance Champion MLF CIMMERIAN
Res CARIAD COURAGEOUS LADY

SUNDAY 13TH SEPTEMBER


Class No.26 Dressage Preliminary Test No. 14
1 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
1 MONNINGTON ANTHEM NIKKI RANDLES DEBBIE & EILEEN CLARKE
3 BFM BARTHOLOMEW SARAH JONES-WILLIAMS EILEEN CLARKE
4 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
5 LANDSIDE MINUET LISA KEHOE SARAH JONES-WILLIAMS
6 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
Class No.28 Trail Class
1 PICTURE PERFECT CAROLINE LOCKHART CHESTFIELD MORGANS
2 MONNINGTON ANTHEM NIKKI RANDLES DEBBIE & EILEEN CLARKE
3 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
4 WILLOWATER DAKOTA BARBARA JAMES BARBARA JAMES
5 ROCKRIDGE GAMBIT MICKY GOFFIN MONNINGTON MORGANS
6 JAY-HA ADORA QUITA KING ROWENA MOORE
7 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
8 STARWOOD ANDROMEDA LES READING LES READING
Class No 32 Amateur Pleasure Harness
1 TEDWIN ON THE MARK ANDREA ENSING ANDREA ENSING
2 FLETEWOOD RIVERDANCE ROGER PRICE ROGER & MARY PRICE
Class No.33 Youth In Hand Showmanship
1 AMBER YOUNG
2 KELLY LOCKHART
3 NATASHA RODLEY
4 LOUISE WELLS
Class No 34 - Jack Benny
1 PICTURE PERFECT CAROLINE LOCKHART CHESTFIELD MORGANS
2 MONNINGTON ANTHEM TONY PHILLIPS DEBBIE & EILEEN CLARKE
3 JAY-HA ADORA QUITA KING ROWENA MOORE
4 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
5 BELMONT'S THE GIGALO ROBIN HEPWORTH ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
6 PENNINGTON HARLEM BARBARA JAMES BARBARA JAMES
Class No.35 Amateur Rider Pleasure Saddle
1 MONNINGTON FORTE GEORGIA BULMER JOHN BULMER
2 CARIAD COURAGEOUS LADY JANICE MACKENZIE JANICE & PETER MACKENZIE
3 TEDWIN ON THE MARK ANDREA ENSING ANDREA ENSING
4 JPR MIDNIGHT LACE NATALIE RODLEY NATALIE RODLEY
5 KLM ENTICEMENT AMBER YOUNG KAREN LEE
6 RCM PIPER ROWENA MOORE ROWENA MOORE
7 CHESTFIELD CALANDRA JACQUETTA BROWN JACQUETTA BROWN
8 LATCHMORE MOONDANCE JO WARD JO WARD
Class No.29 Open Saddleseat Equitation
1 ALEX LOCKHART
2 PIPPA JONES
3 AMBER YOUNG
4 DANIEL LOCKHART
5 JACQUETTA BROWN
Class No.38 Pairs under Saddle
1 MONNINGTON OVERTURE GEORGIA BULMER MONNINGTON MORGANS
1 MONNINGTON FORTE LIONEL FERRERIA JOHN BULMER
2 BELMONT'S THE GIGALO ROBIN HEPWORTH ROBIN & SHIRLEY HEPWORTH
2 SILVERBIRCH SEAWITCH DONNA CROUCHER ANDY CROUCHER
3 LANDSIDE MINUET LISA KEHOE SARAH JONES-WILLIAMS
3 BFM BARTHOLOMEW SARAH JONES-WILLIAMS EILEEN CLARKE
Class No.39 Open Youth Equitation
1 PIPPA JONES
2 AMBER YOUNG
3 DANIEL LOCKHART
4 LISA KEHOE
Class No.40 Junior Youth Equitation 12 years and under - inc Leadline Class
1 NATASHA RODLEY
2 HANNAH KEARNS
3 ROISIN WARDLE
4 HAYLEY GREEN
5 THOMAS HAMILTON
6 ABIGAIL JARVIS
7 EILIS WARDLE
8 LIAM JONES
Class No.41 Family Horse
1 CARIAD COURAGEOUS LADY KATE KEARNS/HANNAH KEARNS JANICE & PETER MACKENZIE
2 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON/PIPPA JONES SYLVIA ORTON
3 JAY-HA ADORA QUITA KING/LOUISE WELLS ROWENA MOORE
Class No 42 Apple Bobbing
1 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
1 SILVERBIRCH SEAWITCH DONNA CROUCHER ANDY CROUCHER
Class No.44 Hunter Hack 2'3" - 2'6"
1 PENNINGTON HARLEM JOANNA WARDLE BARBARA JAMES
2 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
Class No.45 Jumping 2'6" - 3'0"
1 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
2 PENNINGTON HARLEM JOANNA WARDLE BARBARA JAMES
Class No.46 'HIGHER AND HIGHER'
1 PENNINGTON HARLEM JOANNA WARDLE BARBARA JAMES
2 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
Class No.48 Trotting Race
1 MONNINGTON ANTHEM TONY PHILLIPS DEBBIE & EILEEN CLARKE
2 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
3 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
4 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
Versatility Award:
1 SJB GAGE D'AMOUR SUZANNE WHITTALL JOHN & LINDA WHITTAL
2 MONNINGTON ANTHEM TONY PHILLIPS DEBBIE & EILEEN CLARKE
3 BLUESTONE ORLANDO SYLVIA ORTON SYLVIA ORTON
4 WEYLAND LANNER BARBARA ROGERS JAN ROGERS
Error processing SSI file